Zpět ke kořenům: Hliněné omítky ve slovenské Mlynici
Hliněné omítky se dnes používají při rekonstrukcích historických budov i v novostavbách
Jsou hřejivé, příjemné na dotek, původní a v posledních letech stále oblíbenější. Ve stavebnictví představují trend ekologického a zdravého bydlení, návrat ke kořenům. Řeč je o hliněných omítkách. S oblibou se používají v ekologických a nízkoenergetických stavbách a v moderních dřevostavbách. Překvapivě je však odborníci doporučují i pro použití v panelových domech, protože mají pozitivní vliv na největší nešvar panelových bytů, kterým je vlhkostní mikroklima.

Sortiment hliněných omítek je soustředěn především v rukou menších, úzce specializovaných dodavatelů, ale najdeme je i v nabídce lídra na trhu, společnosti Cemix. Výhodou silné značky je špičková kvalita výrobků, podpořená dlouhodobým testováním a vývojem, profesionálním technickým poradenstvím nebo spolehlivou a flexibilní dodávkou. Sortiment hliněných omítek Cemix představuje ucelený omítkový systém, který je naprosto rovnocenný běžným omítkovým systémům na bázi vápna nebo vápenocementových pojiv.

Kompletní omítkový systém

Omítkový systém se skládá z hliněného spojovacího můstku Cemix 4610, který zajišťuje přídržnost omítky k podkladu. Na něj se nanese základní vrstva hliněné omítky 4611 (pro ruční zpracování) nebo 4612 (pro strojní zpracování) v maximální vrstvě 20 mm. Základní omítka potřebuje dostatečný čas na vytvrdnutí, výrobce doporučuje přibližně jeden den na 1 mm tloušťky.

Teprve poté lze nanést vrchní vrstvu 4613 štukové hliněné omítky ve vrstvě cca 2 mm. I ta má přirozený hnědý odstín a jemnou strukturu. Vytvrzení omítky na 1 mm trvá opět jeden den. Jemnou hliněnou omítku lze použít buď jako součást kompletního omítkového systému, nebo jako povrchovou úpravu běžných omítek. Její povrch se upravuje filcováním a může být ponechán bez nátěru v přírodním hnědém odstínu nebo lze dodatečně aplikovat systémový základní a vnitřní nátěr.

Práce je nenáročná a bude vás bavit

Hliněné omítky lze použít jak na nepálené cihly, tak na pálené zdicí prvky. Mnoho stavebníků si myslí, že práce s hliněnými omítkami je složitější než s běžnými omítkami. Opak je pravdou, práce s nimi je příjemná a jejich aplikace nenáročná. Nejsou potřeba žádné ochranné pomůcky. S materiálem se snadno manipuluje, vyhlazuje, upravuje a udržuje. S hliněnými omítkami mohou pracovat i hobby stavebníci.

Odměnou je zdravý domov

Hliněné omítky se skládají přírodních složek, kameniva a jílu. Hlavní výhoda hliněných omítek? Díky své pórovité struktuře mají vysokou absorpční schopnost a velmi dobře regulují vlhkost v interiéru. Hlína je navíc antialergenní, dokáže pohlcovat pachy a kouř, neobsahuje žádné chemické ani průmyslové přísady a má schopnost akumulovat teplo. Její tepelně akumulační vlastnosti můžete pocítit na dotek, protože stěny se vyznačují zvýšenou povrchovou teplotou.

Lidé tráví více než dvě třetiny svého života v interiéru, proto by kvalita a zdravotní nezávadnost vnitřního prostředí měla být prioritou. Hliněná omítka vrací do našich domovů přírodu a stejně jako dřevo, kámen nebo vlna působí pozitivně na naši psychiku. Příroda nás vrací ke kořenům a dodává nám energii.