LB Cemix, s.r.o.

Zákaznické centrum: +420 549 438 170

  O společnosti LB Cemix

  Nová fasáda na kostele ve Velkém Týnci

  Od letošního roku zdobí kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci nový fasádní nátěr, díky kterému se barevnost exteriéru navrátila k historické předloze. Použitý typ nátěru by měl barokní památku lépe chránit vůči extrémním klimatickým jevům.

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci je díky 25 metrů vysoké věži a nepřehlédnutelné pozici na návrší v centru obce dominantou krajiny. Bohužel byla při poslední rekonstrukci kostela na fasádu aplikována barva z nekvalitního materiálu. Fasáda nebyla schopna odolávat změnám klimatických podmínek, přibývalo drobných prasklinek, lokálně začal nátěr opadávat.

  Investor se na základě velmi dobrých zkušeností, které učinil při opravě sousední fary, rozhodl pro použití identického stavebního řešení – fasádního nátěru Cemix Cemroll silikát CEMROLL silikát. Tato nátěrová hmota pochází z portfolia firmy LB Cemix a je určená pro okamžitou aplikaci válečkem. „Její výhodou je minerální plnivo z křemičitého písku, díky němuž se zatáhnou všechny praskliny v podkladové vrstvě a povrch nátěru má velmi jemně zrnitou strukturu. Nátěr disponuje paropropustným a vodoodpudivým povrchem a zároveň se vyznačuje vysokou mechanickou odolností,“ prozrazuje k realizaci Josef Kopejsko, který se specializuje na rekonstrukce historických fasád a sanace památkově chráněných objektů.

  Kbelík – CEMROLL silikát

  Nový nátěr byl využit ke změně barevné kombinace, neboť ta poslední neodpovídala historické podobě. Jednoduše řečeno: co bylo bílé, změnilo se na žluté a naopak. Kostel byl díky nové fasádě barevně sjednocen s již opravenou farou. Oprava kostela ve Velkém Týnci přitom byla poměrně náročnou stavební akcí: „Práce na lešení kolem vysoké kostelní věže nám ztěžovalo větrné jarní počasí. Lešení se kvůli velké výměře kostela (2000 m2) muselo přestavovat. Ačkoliv šla práce s Cemrollem díky jednoduché aplikaci válečkem rychle od ruky, celkem zabraly zhruba dva měsíce,“ dodává na závěr Josef Kopejsko.

   

  Kostel Velký TýnecKostel Velký Týnec - detail