LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  3. 8. 2010

  Ráda bych se zeptala na mozaikovou pastovou omítku a vliv deště po jejím nanesení. Nanesení omítky na zed bylo dokonceno a zhruba po 6 hodinách schnutí začalo pršet a silnější déšt trval mimálně dalších 6 hodin. Na omítce se po dešti zřejmě v místech stékání vody z okraje zdi začala objevovat vybělenější místa oproti ostatním. Můžete mi prosím poradit, zda po vyschnutí se omítka vrátí do původního barevného stavu nebo jde o nějakou trvalou změnu vlivem deště. Jednotlivé kamínky vypadlé nejsou, jde v tuto chvíli jen o barevnou změnu. Je možné na tuto stávající vrstvu případně nanést novou vrstvu a jak při tom správně postupovat? Děkuji

   

  Bohužel nelze jednoznačně posoudit rozsah defektu bez prohlídky.

   

  Schnutí a vytvrzení mozaikové omítky záleží na teplotě a vlhkosti okolního ovzduší. Tato hmota se vytvrzuje zesíťováním disperze při ztrátě aplikační vody. 6 hodin je na vytvrzení této omítky málo. Je otázkou kolik pojivové disperze se deštěm z hmoty vyplavilo. Při dešti se může disperze vyplavit v podobě mléčně zabarvené vody. Pokud dojde k malému vyplavení, lze mozaikovou omítku přetáhnout novou vrstvou bez odstanění původní vrstvy. Pokud dojde k většímu vyplavení pojivové disperze (na některých místech se kamínky uvolňují a jsou zde prázdná místa), je nutné omítku seškrabat, neboť by tvořila separační vrstvu. Barevnostní fleky na mozaikové omítce mohou mít více příčin, nejen vyplavení náhlým deštěm:

   

  1) nerovný podklad, natažení omítky na plochu v různých tloušťkách. Po vyschnutí se místa, kde je slabá vrstva, zdají světlejší, neboť prosvítá podklad.

  Oprava: Natažení další vrstvy mozaikové omítky.

   

  2) světlý výkvět na podkladu - většinou je to uhličitan vápenatý, který se při aplikaci na zasolený podklad v čerstvé mozaikové omítce rozpustí a při vyschnutí se opět na jejím povrchu vysolí a tvoří tato světlejší místa. Pod lupou lze vidět jehličky bílých, šedých nebo béžových výkvětů.

  Oprava: Vykartáčovat nejprve za sucha, poté za mokra. Omývání provádět několikrát, až se výkvět vyplaví. Pokud je výkvětu velké množství a nelze jej vyplavit nebo se jedná o jiný ruh výkvětu než uhličitanový, je nutno omítku přetřít 2x nátěrem Cemix Kontakt s přestávkou min. 24 hodin. Poté min. po dalších 24 hodinách provést novou vrstvu Mozaikové omítky.

   

  Před opravou je nutné najit pravou příčinu defektu.

  Ing. Miroslav Motešický - Útvar vývoje a technické podpory prodeje