LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  13. 11. 2019

  Dobrý den, máme hrubou stavbu z Ytongu a přemýšlíme o omítkách.Vnější Cemix 083 Jednovrstvá omítka strojní a ruční lehčená a vnitřní Cemix 136 Sádrová omítka tenkovrstvá. Zajímá nás jestli to je dobrá skladba nebo prosím o doporučení. A jestli použít perlinku jak na vnitřní i vnější omítku.

   

  Vámi zamýšlená skladba omítek je jedním z mnoha možných řešení. Vnější omítka by měla splnit podmínku tloušťky min. 15 mm podle příslušné normy.

  Omítání plynosilikátového zdiva má svá specifika – především jde o maximální hranici zbytkové vlhkosti ve tvárnicích, která nesmí být větší než 10 %. Tvárnice tedy musí být dostatečně vyschlé, aby s vysycháním nehrozilo jejich smršťování, které by následně mohlo způsobovat praskání omítek. Je-li dodržena podmínka zbytkové vlhkosti ve zdivu pod uvedenou hranici, nehrozí praskání omítek a použití síťoviny není nezbytně nutné.

  Více se této problematice omítání pórobetonu zabývá dokument Omítání pórobetonového zdiva, který najdete na těchto stránkách v sekci Pracovní postupy.

  V každém případě do vnější omítky lze síťovinu přidat. Do vnitřní omítky by to bylo složité, jelikož zamýšlená sádrová omítka se nanáší v příliš tenké tloušťce.

  František Kubíček, DiS. - marketing