LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  27. 4. 2011

  Dobrý den, stavíme zděný pasivní dům (přesné zdění z pálených broušených ciel) a nyní řešíme jaká vnitřní omítka bude nejvhodnější z hlediska neprůvzdušnosti (aby vyšel blower door test). Je nutno zajistit vzduchotěsnost a to jak neprodyšností materiálu omítky, tak zamezení vzniku trhlinek. Stavební firma pracuje nejčastěji s tenkovrstvou sádrovou omítkou, která má své výhody (opravitelnost, pružnost), ale nejsem si jistý její těsnící schopností. Alternativně zvažuji nějaké lepidlo a na něj štuk (obě alternativy s tkaninou v rizikových oblastech). Pokud možno bychom nechtěli přesáhnout celkovou tloušťku 10 mm. Na fasádu bude lepen šedý EPS celoplošně a lepidlo tedy bude tvořit další těsnící vrtsvu (byť nebude 100% celistvá). Předem děkuji za radu jakou omítku použít.

   

  Pro vnitřní omítky pasivních domů se hodí Cemix Sádrová omítka filcovaná (016 F), Sádrová omítka gletovaná (016 G) nebo Cemix Jednovrstvá omítka strojní a ruční (073). Nehodí se lehčené a tepelně izolační omítky.

   

  Větší vrstvy - vestavěné potrubí apod. musí být předem podhozeno a překryto alkalivzdornou tkaninou s přesahem min. 150 mm přes okraj prohlubně. Vyrovnání musí být do úrovně okolního zdiva. Tloušťka omítky by měla být 10 - 15 mm, menší tloušťka by mohla snižovat neprůvzdušnost ve svislých spárách zdicích prvků. Nátěr omítky by měl být fasádní na akrylátové nebo silikonové bázi nebo nejlépe speciální nátěr - Cemix Elastická fasádní barva.

   

  Zdivo před omítáním musí být vyzrálé s vlhkostí max. 6 %. Hlavně musí být před omítáním utěsněny elektrické rozvody (rozvodné krabice, zásuvky, vypínače, průchody kabelů přes stěny), průchody vodoinstalací, odpadního potrubí a ventilace. Spoj rámu oken s ostěním utěsněn speciální páskou. Každá malá netěsnost detailu snižuje neprůvzdušnost více než uvedené použité omítky s pružným nátěrem.

  Ing. Miroslav Motešický - Útvar vývoje a technické podpory prodeje