LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  12. 5. 2011

  Dobrý den. Prosím o radu. Před cca 10 lety jsem postavil na své chalupě komín – komínové vložky Schiedel obezděné lícovkami Klinker od fy Heluz – vše podle technologického předpisu – oddilatováno minerálním provazcem, ukončeno dilatační manžetou. Bohužel po 5 letech se projevila kvalita lícovek - začaly se odlupovat. V současné době jsem situaci, kdy je nutno zabezpečit vnější povrch komínu. Domnívám se, že nejlepší způsob bude komín omítnout, protože se jedná pouze o povrchové porušení bez snížení stability. Předpokládám následující postup: - vyspravení povrchu cementovou maltou, - natažení armovací tkaniny do armovacího tmelu, - natažení omítky. Prosím o posouzení, zda je můj záměr vhodný, zejména z hlediska dlouhodobého vystavení povětrnosti a doporučení vhodných materiálů, zvláště pro konečnou úpravu omítkou. Moc vám děkuji. Jan Straka

   

  Váš postup je možný až na to "vyspravení povrchu cementovou maltou".

   

  Zde může být problém s přídržností na keramický střep.

   

  Neuvádíte,  zda se odlupují lícovky povrchově jako odštěpky z nízké mrazuvzdornosti, ale asi ano. Kdyby se jednalo o obklad lícovými keramickými pásky, které se odlupují celé, situace by se musela řešit odlišným způsobem.

   

  Jedná-li se pouze o odštěpky do hloubky 5 mm, můžete vyrovnání provést přímo armovacím tmelem. Ze sortimentu Cemix doporučujeme Lepící a stěrkovací hmotu (135). V případě hlubších odštěpků  např. do 10mm lze tmel nastavit křemičitým pískem se zrnem do 2 mm v poměru 2 díly tmelu : 1 díl písku. Armovací tkaninu použijte jako na zateplovací systémy tzn. do velikosti oka max.  5 x 5 mm.

   

  Trvanlivost vlastní finální omítky závisí na její kvalitě, nejvyšší trvanlivost mají tzv. Mozaikové omítky, používané pro soklové partie domů.

   

  Z běžných šlechtěných omítek doporučujeme raději jemnější zatíranou verzi (zrno do 2 mm) a to nejlépe na silikonové bázi. Jemnější povrchová struktura ve spojení se silikonovou bází budou mít nejmenší předpoklady ke špinivosti.

  Ing. Miroslav Štenko - vedoucí Útvaru vývoje a technické podpory prodeje