LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  14. 6. 2011

  Dobrý den, provádíme rekonstrukci chalupy, jejíž původní část je z batin(ač jsem měl z tohoto materiálu původně obavy, nyní na něj nedám dopustit). Prosím o radu, jakou zvolit vnitřní omítku, případně jak postupovat-na některých místech zůstala původní "neodfouknutá" pevná omítka o síle cca 5cm. Byl mi pouze doporučen vyšší podíl vápna ve směsi. Děkuji za odpověď.

   

  Omítání vepřovic systémově nemáme vyřešeno, neboť se jedná o zcela minoritní aplikace, zpravidla komplikované zvýšenou vlhkostí zdiva, jako důsledku absence horizontální hydroizolace.

  Kromě toho kvalita vlastních vepřovic je na různých stavbách rozdílná a tak každá stavba vyžaduje individuální přístup.

   

  Obecně před omítáním doporučujeme provést zpevnění podkladu , ze sortimentu Cemix Penetrací hloubkovou případně Penetrací základní.

   

  Špric doporučujeme provést  jako modifikovaný polymerem. Jelikož doporučujeme k vlastnímu omítání prodyšné, lehké omítky - Cemix Jádrová omítka lehčená (032),  špric doporučujeme provést z vlastní omítky. Modifikace špricu se realizuje pomocí Cemix Zušlechťující disperze která se přidá do záměsové vody špricu v poměru 2,5 dílů vody a 1 díl zušlechťující disperze.

   

  Jak již bylo zmíněno vlastní omítání doporučujeme provést Jádrovou omítkou lehčenou (032) a tu po vyzrání přeštukovat vápenným štukem, který Cemix vyrábí pod názvem Vnitřní štuk (033).

   

  Bohužel nedokážeme z popisu posoudit v jakém rozsahu zůstala původní omítka, neuvádíte zda lze odstranit (což by bylo nejvhodnější). Problém mohou představovat staré malby na původní omítce, ty ohrožují přídržnost následné sjednocující štukové vrstvy a proto, alespoň ty, musí být bezpodmínečně odstraněny.

  Ing. Miroslav Štenko - vedouví Útvaru vývoje a technické podpory prodeje