LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  30. 8. 2011

  Dobrý den, jaká je minimální doporučená tloušťka jádrové omítky při omítání vnitřních omítek jádrovou omítkou 012 na Ytongové stěny a stropy Heluz miako? Firma, která mi toto realizuje dává tloušťku i pod 4mm a prý je to normální praxe. Ale v produktových listech je psaná doporučená tloušťka 12-15mm to podle toho zda se jedná o 012 a 012j. Můžete mi prosím poradit jakou doporučujete min. tloušťku a co hrozí při nedodržení správné min. tloušťky? Předem děkuji.

   

  Žádná norma nepředepisuje tloušťky vnitřních omítek (u vnějších omítek je min. tloušťka 15 mm). 

   

  Pokud se předem vyplní spáry Ytongu, tak lze nanášet vápenocementovými omítkami tloušťky od 8 mm. Při menších tloušťkách se Vám mohou prokreslovat spáry. Existují speciální sádrové omítky které lze nanášet ve velmi malých vrstvách 3- 4 mm, ale tyto omítky jsou min. 3x dražší než tato omítka.

   

  To stejné je u stropních vložkách Miako. Omítka musí mít min. 3x větší tloušťku než je nerovnost podkladu (výstupky a podobně) jinak hrozí tvorby trhlin z nerovnoměrného vysychání omítky. Proto na tento strop je doporučená min. tloušťka 10 mm.

   

  Námi uváděné doporučené tloušťky jsou jako obecně návrhové a vztahuje se k nim uváděná spotřeba materiálu. Každý podklad si vyžaduje jinou min. tloušťku a tato rovněž závisí na rovinnosti vyzdění, promaltování spár apod.

   

  Nedodržení min. tloušťky omítky hrozí prokreslení (propadnutí) spár nebo i popraskání omítky ve spárách, snížení pevnosti omítky (rychlé odsátí vody do podkladu) a tím její sprašování.

  Ing. Miroslav Motešický - Útvar vývoje a technické podpory prodeje