LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  9. 9. 2011

  Jakým způsobem realizovat obnovení vzhledu štukové fasady cca 40 let staré pevné místy opravované s vápeným nátěrem.náš návrhje oplach tlak vodou-hloubková penetrace vyrovnání povrchu stěrkou lepidlem tř.C2T ana to štuk 023 Cemix alter. 043 b(nemáme zkušenosti jaký je na provádění nemaže se a nenechává licousi).Je to tak správně př .jaký by byl váš návrh.Fasáda je celkem vysoká 13,5m a exponovaná na záp.stranu.Barvu chceme použít Silikon. Děkuji za odpověd Dušek Ant.

   

  V původním návrhu je několik diskutabilních záležitostí a několik zásadních pochybení.

  Diskutabilní je oplach tlakovou vodou ve vztahu k vápennému nátěru.  Otázkou je, nakolik je zkarbonatizovaný a "srostlý" s původním štukem a zda jej tlaková voda nerozvolní. To lze samozřejmě předem odzkoušet na omezené zkušební ploše. Pokud jej tlaková voda poruší, pak je lépe ho celý seškrábat.

  Očištěný podklad je vhodné před aplikací vyrovnávací vrstvy penetrovat tzn. buď Cemix Penetrací hloubkovou nebo Penetrací základní.

   

  K vyrovnání určitě není vhodné používat lepidla na keramické obklady (C2T - je tento typ lepidla), neboť jsou modifikovány tvrdými polymery a na fasádě hrozí jejich porušení trhlinami.  K tomuto účelu jsou v sortimentu výrobků Cemix určeny Lepící a stěrkovací hmota  BASIC  (115), případně  Vyrovnávací stěrka MULTI (155).

   

  Na přestěrkovaný vyrovnaný povrch (před štukováním lokální nerovnosti povrchu dle potřeby  zbrousit - analogicky jako stěrku na zateplovacím systému) nelze bez speciálního můstku Cemix Polymercementový spojovací můstek (221) použít běžný Vnější štuk (023) a proto je jednodušší, použít Cemix Zatíranou omítku tenkovrstvou jemnou (043b), která je právě pro tyto aplikace (na hladké stěrkové a betonové povrchy) určena.

   

  O aplikačních vlastnostech 043 b lze obtížně slovně přesvědčovat, nejlépe je si materiál odzkoušet.

  Vedle uvažované finalizace "štuk + nátěr" doporučujeme zvážit "jednokrokové" řešení  a na vyrovnávací stěrku aplikovat jemnozrnnou probarvenou pastovitou omítku které se jako "zatírané verze" v zrnitosti 1 mm již vzhledově blíží klasickému štuku.

  Ing. Miroslav Štenko - vedoucí Útvaru vývoje a technické podpory prodeje