LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  5. 10. 2011

  Ve starší podezdívce z betonových tvárnic dřevěné rekreační chaty vznikly během řady let vodorovné i svislé spáry šířky 1-2 cm vydrolením původní malty. Pro opravu jsem použil univerzální zdicí a omítkovou směs 001, kterou jsem použil i pro omítnutí v místech s absencí původní omítky. Dodatečně jsem si přečetl v technických listech, že při použití této směsi jako omítka nesmí tato zůstat dlouhodobě neošetřena, zejména přes zimu. Jaký je důvod? Existuje rychlý způsob, jak povrch trvale ošetřit, pokud bych nechtěl provést štuk, např. penetrací nebo pouze vápenným nátěrem (pačokem)? Díky.

   

  Malta, kterou jste použil na lokální opravy omítky má charakter jádrové omítky, a proto je doporučena její ochrana. Nejrychlejší a nejefektivnější ochranou je vhodný fasádní nátěr s příslušnou penetrací.

  Samotné penetrace nejsou dlouhodobě UV stabilní. Vápenný pačok musí být aplikován několikrát, jeho ochranná funkce je problematická a dnes se v exteriérech používá ve výjimečných případech např. u památkově chráněných objektů.

  Ing. Miroslav Štenko - vedoucí Útvaru vývoje a technické podpory prodeje