LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  15. 4. 2010

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dotaz k renovaci břizolitové omítky. Na rodinném domku chci jižní stranu, na které je břizolit, vyrovnat odchylku nerovnosti v délce stěny 20 m do max.50 mm a potom aplikovat silikonovou zatřenou omítku bez zeteplení. Jak mám postupvat?

   

  Z Vašeho dotazu vyplývá, že jižní stěna, určená k vyrovnání bude mít zcela odlišnou povrchovou strukturu něž zbývající stěny objektu, pokud jste již neučinil nějaká opatření na těchto ostatních stěnách.

   

  Další problematickou otázkou je, nakolik je skutečně reálná potřeba vyrovnání stěny délky 20 m v tl. až 50 mm.

  Požadovaná úroveň obvyklé rovinnosti omítek dle ČSN EN 13 914-2 činí dle třídy nejpřísněji pro třídu 5 : 2 mm na 2 m a nejmírněji pro třídu 1: 10mm na 2 m.

   

  Vyrovnání břizolitu který má dostatečnou přídržnost lze po jeho očištění a zvlhčení, případně zpevnění (Penetrací hloubkovou) provést dle hrubosti jeho strukturování buď Cemix Vnějším štukem (označení 023) nataženým ve dvou vrstvách (pro celkovou tl. do max 6 mm),

  případně Jednovrstvou omítkou 073 až do tl. 25 mm.

   

  Pro větší tloušťky vyrovnání je již nutno použít k zabránění sjíždění v čerstvém stavu omítky lehčené. Ze sortimentu Cemix je to Jednovrstvá omítka strojní a ruční lehčená (označení 083), kterou lze nanést strojně až do tl. 50 mm, ručně je nutno omítat ve 2 vrstvách (po zavadnutí 1. vrstvy) a povrch zarovnat filcováním.

   

  Dále je možno použít klasické omítání dvouvrstvé (jádrová omítka + štuk), kdy se jako jádro použije Cemix Jádrová omítka lehčená (označení 032), kterou lze strojně aplikovat max. v tl. cca 35 mm. Pro větší tloušťky ne nutno postupovat "dvoukrokově". Při ručním omítání lze připustit max. tloušťku jedné vrstvy do 25 mm.

  Štukování je nutno provést Vnějším štukem , případně lze použít pro větší zpevnění Cemix Zatíranou omítku tenkovrstvou jemnou (označení 043b).

   

  Po vyzrání vyrovávacích omítek se postupuje dle technického listu zvolené silikonové omítky, který předepisuje nejprve penetraci podkladu přípravkem Penetrace akrylát-silikon. Tu lze aplikovat pouze 1x v případě že podklad tvoří Zatíraná omítka tenkovrstvá jemná, v ostatních případech doporučujeme penetrovat podklad 2 x: 1. nátěr Penetrace akrylát-silikon v poměru 1:1 s vodou, 2. nátěr Penetrace akrylát-silikon koncentrovaná (neředěná)

  Ing. Miroslvav Štenko - vedoucí Útvaru vývoje a technické podpory prodeje