LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  19. 7. 2012

  Dobry den. Muj dotaz se tyka ohledne venkovniho soklu u domu. Jsem na vazkach ohledne dvou typu omitek. Pod pojmem sokl ci soklova si predstavuji smes ktera sokl plne chrani pred vodou ci umoznuje "dychani soklu". Nevim jestli pouzit klasickou soklovou jadrovou omitku rucni ci sanacni soklovou omitku rucni WTA. Prosim poradte a napiste jaky je v tom rozdil. Dum je stary cca.80 let a ma stary betonovy sokl v tl. 2cm ktery absolutne je uzavreny a neproposti ze zdiva vodu. Ktera se dostava od zakladu smerem na povrch a nema se kam odparovat. Po dokonceni soklu budu teprve obnovovat izolace budto stylem podrezani ci nopove folie. Dum nema sklep a bydlim v suterenu. Dekuji moc za rychlou odpoved. Pekny den.

   

  Rozdíl mezi obyčejnou soklovou omítkou a sanační soklovou omítkou je obrovský, omítky mají protichůdné vlastnosti a použití.


  • Obyčejná soklová omítka (u nás pod označením 042 nebo 132) je pevná cementová hydrofobizovaná omítka - Její pevnost je větší než 6 MPa a nasákavost je minimální. Je vhodná na srovnání betonového nebo velmi pevného cihelného, kamenného a jiného podkladu, kde nepotřebujeme odvádět přes omítku vlhkost. Omítka dělá podklad pro keramické, betonové, kamenné a klinker obklady, kde potřebujeme velmi pevný podklad. Tato omítka se používá někdy i ve vnitřním prostředí jako hutná vyrovnávací vrstva ke snížení vzduchové průzvučnosti (mezi byty apod.).


  • Sanační soklová omítka je naopak provzdušněná, s vyšší pevností než obyčejná sanační omítka, ale nižší než obyčejná soklová omítka. Její pevnost se zpravidla pohybuje mezi 3 - 5 MPa. Je také hydrofobizovaná, aby odolávala srážkové vodě, dobře odvádí vodu z podkladu. Nelze však na ni lepit jakýkoli obklad. Pro sokl je vhodnější než obyčejná sanační omítka, protože je pevnější a více hydrofobizovaná - je více odolná proti srážkové a odstřikující vodě.

   

  Není vhodné nejdříve aplikovat soklovou sanační omítku a poté dělat další sanační opatření. Je to naopak úplně opačný postup než je obvyklé. Při podřezávaní zdiva a odvětrávání základu pomocí nopové fólie, by se sanační omítka poškodila a musela by se dělat znovu. Nejprve je tedy nutno objekt podřezat, provést práce s nopovou fólií a poté provést sanační omítku.

  Ing. Miroslav Motešický - Útvar vývoje a technické podpory prodeje