LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  15. 8. 2012

  Dobrý den, potřeboval bych poradit. Mám betonový balkonek se zděným zábradlím. Balkon je cely omítlý pískovou omítkou. Na některých místech je omítka opadaná jak na zábradlí tak i ve spod balkonu od zatékání. Balkon samozrejmě odizoluji a dám na něj novou dlažbu. Potřebuji poradit jak opravit balkon. Čím opadanou omítku opravit lokální vypadání je cca 1,5-2 cm. Po té se rozhoduji natřít balkon fasádní barvou a nebo ho přestěrkovat do výztužné sítě a natáhnout zrnitou omítku nevím co bude lepší. Dále bych se chtěl zeptat na jednom konci balkonu je odštěpek až na výztuž jak tohle místo opravit zda stačí třeba jen vytvarovat jádrovou omítkou. Děkuji za odpověď.

   

  Pro opravu omítky, která bude následně přetřena nátěrem nebo přestěrkována,  postačí běžná jádrová ruční omítka, např. výrobek Cemix Jádrová omítka ruční (označení 082) přiměřené zrnitosti, odpovídající struktuře okolního nepoškozeného povrchu omítky. V případě potřeby jemnějšího povrchu bude potřeba omítku ještě přeštukovat - Cemix Vnější štuk (označení 023) ve vybrané zrnitosti, buď 0,7 nebo 0,4 mm.


  V případě poškození betonu (v daném případě až na výztuž) doporučujeme použít systémovou opravnou maltu, ze sortimentu Cemix jde o Reprofilační maltu (označení 151), u níž lze volit dle potřebné aplikační tloušťky mezi zrnitostmi 0,7 mm, 1,2 mm a 2,0mm (viz blíže technické listy malt).  Obnažená výztuž se při sanacích železobetonových konstrukcí čistí a opatřuje Cemix Antikorozní ochranou (označení 141), která zpravidla plní též funkci kontaktního můstku pro reprofilační maltu. V daném případě snad postačí odstranění případné koroze z obnažené výztuže a její překrytí reprofilační maltou.

  Při nátěru balkonu důrazně upozorňujeme že běžné fasádní nátěry ani šlechtěné pastovité a minerální omítky nejsou vhodné na horizontální plochy konstrukcí, na kterých může "stát" voda nebo "ležet" led a sníh.  Nemáte-li tyto plochy kryté oplechováním doporučujeme provést nátěr systémovou barvou na betonové konstrukce.

  Ing. Miroslav Štenko - vedoucí Útvaru vývoje a technické podpory prodeje