LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  22. 9. 2012

  Dobrý den.Budu dělat fasádu na novém domku postaveného z cihel Heluz.Chtěl bych použít strojní jádrovou omítku Cemix a šlechtěnou omítku rýhovanou stejného výrobce.Jaké druhy (označení ) a postup bych měl správně použít.?Existuje omítka na jádro která rovněž zatepluje?Musí být mezi jádrem a šlechtěnou stěrka s perlinkou?Je možné použít i šlechtěnou od jiného výrobce?Děkuji za odpověď

   

  Jestliže máte v úmyslu objekt zateplit, doporučujeme v každém případě použít klasický zateplovací systém. Existují sice tepelněizolační omítky (Cemix má v sortimentu dva druhy omítky Supertherm TO), ovšem je nutné počítat s tím, že její účinnost je oproti klasickému zateplení, např. polystyrenem, čvtrtinová až poloviční (v závislosti na druhu použité omítky a tloušťce vrstvy). Spíše než pro zeteplení objektu jako takové se tyto omítky používají k dodatečné eliminaci tepelných mostů, tj. zamezení úniku tepla sparami přes konstrukční prvky a spáry mezi zdicími tvarovkami.

   

  Aby bylo dosaženo potřebné účinnosti, aplikují se tepelněizolační omítky jako jádrové - ve velkých vrstvách (ve dvou vrstvách až 100 mm). Omítku je poté potřeba vyrovnat jemnou vrstvou - štukem nebo speciální satěrkou (podle druhu použité tepelněizolační omítky), aby byl vytvořený dokonale rovný a pevný povrch, jako podklad pod šlechtěnou omítku.

   

  Rozhodnete-li se použít klasickou Cemix Jádrovou omítku strojní, doporučujeme jako prodklad pod šlechtěnou omítku její jemnou verzi - Jádrovou omítku strojní jemnou (označení 012 j). Pokud se tato omítka dokonale zahladí bez nerovností (na 2 m dlouhé lati může být odchylka max 2,5 mm), stačí tuto omítku řádně napenetrovat a poté rovnou palikovat šlechtěnou omítku (v souladu s návodem k aplikaci).

   

  Kombinace materiálů od více výrobců je v některých případech teoreticky možná a v některých riziková. Pro úspěšnost díla je vždy lepší používat systémově materiály jednoho výrobkce, u kterých je jejich kompatibilita zaručena.

  František Kubíček, DiS. - produktový management