LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Omítky

  23. 9. 2012

  Dobrý den, prosím o radu. Rekonstruujeme vnitřní omítky v bytě - cihlová zástavba asi z 50. let. V této fázi máme odstraněny nánosy malby na původní omítku. Ve zdech jsou často díry např. po starší elektroinstalaci. Zedník doporučuje následující postup - penetrace, Cemix lepidlo standard, perlinka a Cemix vnitřní štuk jemný. Je uvedený postup s použitím uvedených produktů správný? Nezdá se mi aplikace lepidla standard určeného primárně na obklady také v jiných místnostech, např. v souvislosti s vlhkostí.

   

  V daném případě záleží na soudržnosti omítek - zdali se omítky při odstraňování starých nátěrů drolí a opadávají nebo se zdají být soudržné.

  Pokud bude povrchová úprava stěn klasická tj. pouze filcovaný povrch opatřený interiérovým nátěrem, pak je potřeba povrch staré omítky opatřit Cemix Penetrací hloubkovou (první nátěr ředěný vodou 1:1, po zaschnutí druhý nátěr neředěný). Poté se provede vyrovnání povrchu omítek natažením Cemix Jednovrstvé omírky strojní a ruční (označení 073), která se rovnou zafilcuje. Poté už je možné použít interiérový nátěr, např. Cemix Silikátová interiérová barva.

  Pokud bude povrchová úprava dtěn tvořena keramickým obkladem, je problém trochu složitější. Pro lepení obkladů musí být kvůli zatížená podklad z vápenocementové omítky kategorie min CS II. Lze předpoklládat, že stará omítka nebude svými parametry splňovat tuto podmínmku. Pro zajištění dostatečné přídržnosti obkladů tedy doporučujeme následující postup:

  Když se oškrabou staré nátěry, omítka při škrabání nepraská, nevydrolují se malé kousky, ale pevně drží:
  • Omete se prach a omítka se natře Cemix Penetrací hloubkovou (nejlépe 2x, první nátěr se zředí s vodou 1:1, druhý nátěr se neředí)
  • Na omítku se nanese řídké lepidlo (stejné čím se budou lepit obklady) na hladko a nechá se zaschnout
  • Nenese se klasická lepicí vrstva lepidla zubovou stěrkou, na kterou se kladou obklady

  Pokud se omítka drolí, při škrábání praská, je sprašná apod. je málo soudržná a nechceme ji odstranit, lze ji vyspravit tímto způsobem:
  • Omete se prach a omítka se natře Cemix Penetrací hloubkovou (nejlépe 2x, první nátěr se zředí s vodou 1:1, druhý nátěr se neředí)
  • Na omítku se nanese řídké lepidlo (stejné čím se budou lepit obklady), do něho se vloží alkalivzdorná tkanina (stejná jako do zateplovacích systémů) a povrch se srovná
  • Tkaninu je nutno zafixovat talířovými hmoždinkami (buď pro fixování omítacích fólií nebo co nejkratší pro zateplovací systémy), pro hmoždinky se vrtají díry v rozponu cca 50 cm
  • Nenese se klasická lepicí vrstva lepidla zubovou stěrkou, na kterou se kladou obklady

  Každopádně je potřeba upozornit, že výrobek Vnitřní štuk (označení 033) není v žádném případě vhodný k aplikaci na lepidlo - je určen pouze na klasické omítky, které jsou dostatečně nasákavé, ke kterým má tento výrobek dostatečnou přídržnost. Pokud by mělo dojít k aplikaci štuku na lepidlo, musí být použit dosperzi obsahující materiál Cemix Zatíraná omítka tenkovrstvá jemná (označení 043 b) nebo by povrch lepidla musel být opatřený spojovacím můstkem z materiálu Cemix Kontakt a následně vápenocementovým Cemix Vnějším štukem (označení 023).

  Ing. Miroslav Motešický, František Kubíček, DiS.