LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Podlahy

  10. 1. 2014

  Dobrý den, v koupelně máme jako podkladní vrstvu anhydritovou litou podlahu, patrně v dúsledku špatné hydroizolace došlo k průniku většího množství vlhkosti do podkladní vrstvy do anhydritu a postupnému zvlnění dlažbya jejímu odpadávání. Můžete nám poradit postup sanace a rekonstrukce takto poškozené podlahy?

   

  Bohužel z popisu situace není zřejmé, jaký je stav povrchu anhydritového podkladu po odstranění dlažby, resp. jak velký vykazuje rozsah poškození. Z hlediska průniku vlhkosti do podkladu neuvádíte, zda se jednalo o běžnou "odstřikovou" vlhkost z provozu koupelny, nebo o havarijní vlhkost z netěsnosti potrubí nebo pračky apod. Otázkou je, zda byla úpůvodní hydroizolace provedena správně, tedy v kontaktu se stěnami "vytažena" do soklové části a  opatřena vloženou těsnící páskou.

  Možností řešení se nabízí celá řada a bude pravděpodobně rozhodující, co navrhne realizační firma.

  1) Vyrovnání anhydritu - pokud je povrch anhydritu neúměrně poškozen je vhodné jej broušením zarovnat a dle potřeby po předchozí penetraci vyrovnat např. materiálem Cemix Samonivelační sádrová stěrka 25 (označení 200).

  2) Hydroizolace

  • Varianta použití povlakové hydroizolace: Na vyzrálý napenetrovaný podklad se aplikuje ve dvou vrstvách např. Cemix Hydroizolační stěrka 1K nebo Hydroizolační stěrka 2K s vloženou těsnící páskou na stycích s vertikálními plochami
  • Varianta použití povlakové hydroizolace s celoplošně vloženou izolační folií: Na vyzrálý napenetrovaný podklad se aplikuje  Hydroizolační stěrka 2K na níž "za čerstva" položí oboustranně kašírovaná PE folie SE PLANO ze sortimentu značky RAKO SYSTEM, "vytažená" min. 5 cm do soklových partií, přičemž překryvy folie se také slepí zmíněnou hydroizolací. Po zatuhntí hydroizolace se povrch folie celoplošně "přetáhne" druhou vrstvou hydroizolace.

  Pro vlastní lepení dlažby je nutno použít vysoce jakostní lepidlo kat. C2, např. Cemix Lepidlo FLEX EXTRA (označení 045). 

  Ing. Miroslav Štenko - vedoucí vývoje, František Kubíček, DiS. - productmanagement