LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Podlahy

  2. 6. 2014

  Dobrý den. Co se může stát při používání podlahy, budou dlaždice držet? Pokud by řemeslníci nanesli na beton větší vrstvu lepidla, např. 15mm ( do prohlubně v betonu např. 15mm, jinde např. 10mm apod.), místo dilatační stěrky, která je dražší. A tak nahradili chybějící beton. Je to reálné, nebo podlaha bude křivá a dlaždice se odlepí?? Za jak dlouho po betonáži mohou lepit lepidlem Flex 055 dlažbu na beton? Musí se proměřit vlhkost betonu? Co jsou to výkvěty?

   

  Lepidla na keramiku jsou určena pro tenkovrstvé lepení v řádech několika mm. Vezmeme-li, že průměrná vrstva lepidla se nanáší zubovým hladítkem s výškou zubu 8 mm, pak při sklonu hladítka tvoří výsledná tloušťka zubového rastru vytvořeného z lepidla okolo 6 mm. Přitlačením dlažby do lepidla se potom dostáváme na tloušťku lepidla okolo 3 mm, což je optimální bezečná tloušťka lepidla.

  Větší stloušťky lepidla obsahují více vody, která se postupně odpařuje a tím ve vrstvě lepidla způsobuje nadměrné objedmové změny (smršťování). Jejich vlivem může dojít s odstupem času k takovému napětí, že dojde k odtržení ker lepidla i s dlažbou.

  Pro vyrovnání podkldu před lepením jsou proto doporučovány systémové samonivelační stěrky, které minimalizují vrstvu použitého lepidla.

  Podle příslušných norem je stanovena maximální zbytková vlhkost betonu 5% před zahájením lepení keramiky. Není-li možné měření provést, dá se předpokládat bezpečná zbytková vlhkost ve betonu po 28 dnech zrání.

  Výkvěty obecně jsou chemické složky transportované s prostupující vlhkostí na povrch nějakého materiálu.

   

   

  Ing. Miroslav Štenko a František Kubíček, DiS.