LB Cemix, s.r.o.

Zákaznické centrum: +420 549 438 170

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Podlahy

  6. 7. 2021

  Dobrý den, potřebuji zrenovovat betonové podlahy ve dvou garážích na chalupě. Jedná se o původní betonový potěr z poloviny 70. let min. st., ničím neošetřený, dnes bohužel již hodně prašný, nerovný, místy poškozený a rozpraskaný. Představoval bych si jeho zalití hmotou podobnou nivelačce, ovšem mrazuvzdornou. Jaký produkt byste mi nabídli?

   

  Je zapotřebí si uvědomit, že stěrka, jakožto materiál aplikovaný řádově v milimetrech, nemá žádnou roznášivou schopnost. Jde o vyrovnávací hmotu, která potřebuje kvalitní oporu v podobě dostatečně pevného podkladu, který mimo jiné stěrku udrží během vysychání, kdy mezi odkladem a stěrkou vzniká velké napětí.

  Poklad tedy musí být dostatečně pevný (aplikační předpis uvádí pevnost v tlaku min. 18 MPa a pevnost v prostém tahu min. 1,5 MPa. Měření kvality podkladu jsou schopny provádět specializované podlahářské firmy. Není-li dostatečně kvalitní podklad, nelze se 100% jistotou spoléhat, že věc definitivně vyřeší stěrka.

  Veškeré samonivelační materiály Cemix jsou určeny do interiérů, to ale neznamená, že samy o sobě nejsou mrazuvzdorné. Podmínka aplikace ve vnitřním prostředí se týká spíše vlhkostního namáhání podkladu a případného odmrzání právě vlivem vlhkosti pod stěrkou. Tzn., že stěrka ve vnitřním prostředí na podkladu izolovaném proti vlhkosti je mrazuvzdorná.

  Varovným signálem jsou také praskliny v podlaze, které nelze od stolu posoudit. Před aplikací stěrky musí být všechny praskliny stabilizované a musí být zabráněno vzájemnému pohybu prasklých částí podkladu – to se dělá tzv. sponkováním.

  Celý postup sanace a renovace podlah je popsán ve zvláštním dokumentu – Samonivelační podlahové stěrky na stránce: https://www.cemix.cz/…ovni-postupy

  Pro daný účel vyrovnání podlahy v garáži, kde je předpokládán pohyb osobních automobilů, je vhodný výrobek Cemix 230 Samonivelační stěrka POLYNIVELA PLUS. Ta může sloužit jako finální vrstva – doporučuje se pro zlepšení odolnosti proti vodě a rozmrazovacím solím opatřit podlahovým nátěrem Cemix CEMPAINT FLOOR EPS. Samozřejmě lze na ní nalepit případně i dlažbu.

  František Kubíček, DiS. - specialista marketingu