LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Podlahy

  10. 2. 2012

  Ve sklepě (70 m2) a na půdě (100 m2) RD mám 20 roků starý beton (asi 10 cm vysoký), který je prašný a drolí se i při zametání. Čím ho vyspravit a natřít pro zpevnění? Děkuji za radu.

   

  Pro volbu způsobu opravy je nutné vědět, nakolik se změní funkce stávajícího prostoru, o jakou výšku je možno zvednout povrchovou úroveň a zda přitížení způsobené opravou nevyvolá statické problémy.

  V daném případě se lze domnívat, že funkce a nároky na podklad se nezmění, a že jde pouze o zkvalitnění povrchu. Ekonomicky nejméně náročným způsobem je pouhé omezení prašnosti, které lze docílit např. běžnou penetrací, z výrobků Cemix Penetrací podlahovou (min. dvojí aplikace: 1 x v ředění 5 dílů vody : 1 díl penetrace a 1 x v ředění 3 díly vody : 1 díl penetrace - viz technický list výrobku). Výrazně dražší, ale také jednoduchou variantou,  je použití tzv. vytvrzovačů (konsolidantů) povrchu, které naše společnost nevyrábí, ale nabízí je např. spol. IMESTA pod označením IFEST OH.


  Významný posun v kvalitě povrchu může přinést aplikace vhodné samonivelační stěrky což však znamená zvýšení nivelety povrchu o cca 5 mm, pokud se nepřistoupí se zbroušení stávajícího povrchu. V daném případě lze předpokládat, že podklad není příliš kvalitní (pevnost je vhodné otestovat např. alespoň Schmidtovým kladívkem) a proto není ani vhodné použití velmi pevných typů stěrek, které během zrání a objemových změn mohou od podkladu "odskočit". Ze sortimentu Cemix lze doporučit jako postačující Samonivelační polymercementovou stěrku 20 (220).

  Vlastní aplikaci samonivelační stěrky nedoporučujeme provádět svépomocí z důvodu potřeby jisté zkušennosti a speciálních pomůcek.

  Ing. Miroslav Štenko - vedoucí Útvaru vývoje a technické podpory prodeje