LB Cemix, s.r.o.

  Podpora

  Poradna - řešení problémů - Podlahy

  5. 6. 2013

  Zdravím, všechny pracovníky firmy Cemix a zároveň prosím o radu. Před třemi týdny nám byla zhotovená na starém baráku (kamenném statku, bez odizolovaných zdí, pouze s venkovním odkopem kolem obvodových zdí stavby a následném odčerpáváním nashromážděné vody a vlhkosti) anhydritová podlaha. Samozřejmě nám to vzhledem k počasí vůbec neschne, i když je nepřetržitě větráno podlaha je zhotovená na beton a má průměrně 5 cm největší plocha je 36m 2. Slyším spoustu názorů na urychlení schnutí a následnou pokládku linolea. Poslední rada kterou jsme dostali je topit a používat vysoušeče (podlahové topení nemáme). Manžel byl varován, že jinak bude vyschnutí trvat 6 měsíců. Děkuji za radu a za všechny vaše stavební materiály...

   

  Dle popisu situace není zcela zřejmé nakolik se zemní vlhkost dostává až do podkladního betonu. V případě že ano, je situace velmi problematická a vysychání může trvat velmi dlouho resp. může nastávat reverzibilita vlhnutí podkladu a přijatelného snížení vlhkosti nemusí být dosaženo. Jedná se o katastrofický scénář, kterému bylo možno předejít pokud by se anhydrit aplikoval na separační vrstvu (z popisu to není zřejmé zda byla použita) a ne jako sdružený (přímo na beton). Separační vrstva z PE folie účinně zabrání průniku difundující vlhkosti z podkladu do potěru.

  Nakolik je zmíněný katastrofický scénář reálný můžete soudit ze svých zkušeností se stavem podkladu před pokládkou anhydritu tzn. zda podklad v minulosti byl vlhký a zda byla v místnosti v některých obdobích vysoká relativní vlhkost.

  Obě rady k urychlení vysychání anhydritového potěru jsou věcně správné tzn. topení, spojené s větráním případně též v kombinaci s vysoušeči vzduchu.

  Ing. Miroslav Štenko - vedoucí Útvaru vývoje a technické podpory prodeje