CIK-CAK ARCHITEKTURA
Sportovní hala v Modřicích se strukturovanou fasádou
Česká architektura stojí v tradici precizního řemeslného zpracování, které si dodnes vážíme. Pokud porovnáme tento období se současností, začíná být jasné, že zdobené omítky a strukturované fasády nejsou preferovány investory. Důvodem bývá obvykle vyšší pracovní náročnost a tím pádem i vyšší náklady na práci. To činí o to více smysluplným věnovat pozornost projektům, kde omítka nebo fasáda neslouží pouze k technické funkci, ale spíše vytváří určitý kontext. Příkladem je nová sportovní hala v Modřicích. Studio bod architekti, s.r.o vytvořilo návrh.
Betonový monolit s plastickou omítkou

Úkolem architektů bylo navrhnout funkční sportovní halu a obecní centrum a propojit je s existující budovou. Centrum mělo být sportovní plochou o rozměrech 45 x 25 metrů, kterou bylo třeba rozdělit na tři samostatná hřiště. Prostor nové haly rozdělili nové haly do tří budov, aby byly splněny specifikace pro vnitřní využití místa a zároveň byla respektována existující sousední výstavbu. "Mnohem složitějším úkolem bylo navrhnout systém 'čistých a špinavých chodeb' tak, aby se lidé přicházející zvenčí a sportovci vzájemně nestkávali," vysvětlil Jáchym Svoboda z ateliéru BOD ARCHITEKTI.

 

Hala je navržena jako monolitická železobetonová konstrukce se stěnami o tloušťce 200 až 300 mm, které jsou zčásti pokryty ocelí a zčásti železobetonem. Ta je doplněna světlíky. Podlaha haly je pod úrovní terénu. Tímto způsobem byla zachována výšková návaznost na sousední budovu.  Součástí areálu jsou také tři antukové kurty a víceúčelové hřiště s umělou trávou. Souběžně s výstavbou nového areálu byl renovován sousední historický dům, přičemž v prvním patře byla zachována tradiční restaurace, zatímco dvě horní patra byla využita k obytným účelům.

Plastická fasáda slouží jako spojující prvek

Monolitická konstrukce budovy byla opatřena tepelněizolačním systémem ETICS Cemixtherm COMFORT EPS. Izolační materiál v tomto případě tvoří 200 mm silný pěnový polystyren, který byl lepen na dokonale čistý, vyzrálý a pevný povrch pomocí Cemix 2230 Lepicí stěrky TOP. Pomocí tohoto produktu byl také vyrovnán povrch (doplněný tkaninou ze skelných vláken). Polystyren byl ukotven pomocí hmoždinek Fischer Ecotwist. Poté byla nanesena Cemix 2610 Penetrace probarvená, na kterou byla aplikována finální omítka Cemix 2711 FLEXI štuk s vláknem. Tato tvárná omítka se stala hlavním motivem a poskytla důležité spojení mezi novostavbou a historickou budovou. "Hledali jsme nejvhodnější způsob, jak plochy pohledově sjednotit. Přestože se historický dům nenachází v památkově chráněné zóně, nechtěli jsme k němu přistavět pouze tupou plochu, což by bylo samozřejmě jednodušší a levnější. Přemýšleli jsme proto o detailu, který by byl patrný na první pohled a korespondoval by s fasádou původní stavby,“ vysvětluje Jáchym Svoboda a upřesňuje: „Dekorativní omítky nepoužíváme programově, ale pokud hledáme určitou souvislost, mají své opodstatnění. Když jsme měli schválený návrh, zvažovali jsme společně se stavební firmou řešení, jak jej provést. Volba nakonec padla na plastickou omítku Cemix.“ Na základě praktických zkoušek v laboratořích společnosti Cemix byl navržený "zubatý profil" ještě upraven, než dostal konečnou podobu. 

 

Před samotnou aplikací plastické omítky byl na podklad umístěn vodicí profil, po kterém se následně pohybovala speciálně vyrobená šablona z nerezového plechu, aby nanesená vrstva omítky získala požadovaný tvar. Práce probíhaly shora dolů a důležitým detailem bylo souvislé napojení profilových zubů omítky na svislé stěny budovy. Tímto způsobem byly zachovány souvislé linie, kterých bylo dosaženo, jak ukazují obrázky. "Tento objekt je pro Modřice významný, stal se důležitým a navštěvovaným komunitním centrem. Proto bylo naším cílem, aby konfrontace obou navazujících ploch nepůsobila škodlivě. Světlé barvy vrchního nátěru působí v souladu s okolím, ale současně snižují tepelnou zátěž fasády, což se v budoucnu projeví delší životností systému ETICS." 

Konstrukce fasády se zateplovacím systémem Cemixtherm COMFORT EPS splňuje všechny investorem požadované technické parametry. Což znamená, že s použitým izolantem EPS (součinitel tepelné vodivosti ΛD = 0,039 W/m.K) vykazuje fasáda součinitel prostupu tepla U = 0,18 W/(m2.K), což je hodnota blížící se parametrům pasivního domu. Nakonec byl na vystrukturovanou omítku nanesen Cemix 2815 Elastický fasádní nátěr v odstínu SE 55 (šedý). Realizovaná stavba se stala inspirací, jak využít širokého potenciálu omítek Cemix k vytvoření charakteristického detailu budovy a zároveň ukázat výhody systémového řešení v souladu s účelností a hospodárností stavby.