Chemický a potravinářský průmysl

Chemický, farmaceutický i potravinářský průmysl si nelze představit bez využívání vápence a vápenných produktů. Rozmanité uplatnění nachází v každodenně využívaných i specializovaných výrobcích.

V potravinářství mají vápenné produkty nezastupitelnou roli při výrobě cukru a sody.

Vápenné mléko, které se přimíchává do cukrové šťávy získané z cukrové řepy, slouží jako flokulační činidlo pro vysrážení necukerných látek, zejména bílkovin, které jsou následně odfiltrovány ve formě uhličitanu vápenatého před samotnou krystalizací cukru.

Během výroby cukru se do šťávy přidává rovněž oxid uhličitý. V roztoku vytváří krystaly uhličitanů, které se z cukru následně odstraňují. Pro výrobu oxidu uhličitého používají cukrovary vápenec (uhličitan vápenatý), který pálí ve vlastních vápenkách. Na zpracování tuny cukrové řepy se průměrně spotřebuje 20 až 25 kilogramů vápence, při přepočtu na tunu surového cukru to je 130 až 165 kilogramů vápence.

Všestranné použití v průmyslových odvětvích: Od výroby skla po farmaceutické a dezinfekční prostředky.

Soda (hydrogenuhličitan sodný) je významnou surovinou v řadě průmyslových sektorů. Používá se při výrobě skla, pracích prostředků, mýdel a potravin, jako prostředek pro bělení a barvení. V potravinářství je zásadní složkou kypřicích prášků, je součástí i hnojiv a pesticidů. Soda se vyrábí z kamenné soli (chloridu sodného) a vápence chemickým srážecím a filtračním procesem. Na jednu tunu sody je potřeba 1100 až 1250 kilogramů vápence.

Vápenec a vápenné produkty nachází široké a rozmanité využití také v chemickém průmyslu. Chemické provozy používají vápenec a vápenné produkty včetně PCC při výrobě anorganických i organických sloučenin vápníku, jako činidla v chemických syntézách, při výrobě karbidového vápna, ze kterého se vyrábí acetylen nebo při úpravě hodnot pH.

Vápno se používá při výrobě kyseliny citronové, při produkci lepidel, barev a laků. Vápenné mléko se kromě papírenského průmyslu využívá také jako mazivo a stabilizátor při výrobě plastů, nebo jako mazivo v kovoprůmyslu. Pro své vodoodpudivé vlastnosti nachází využití také ve stavební chemii.

PCC je součástí zubních past, kosmetických výrobků, papírového a pryžového zboží, minerálních barev a léčiv, kojenecké výživy nebo dietních potravin. Chlorové vápno (chlornan vápenatý), k jehož výrobě se používá vápenný hydrát, má široké uplatnění pro své silné dezinfekční vlastnosti.