UDRŽITELNOST A SPOLEČENSKÁ ODPOVĚDNOST
Udržitelnost, ohleduplnost vůči životnímu prostředí a společenská odpovědnost patří mezi základní principy, kterými se společnost LB Cemix, s.r.o. a výrobní závod Kotouč Štramberk řídí při těžbě a dalšího zpracování vápence.

K minimalizaci zátěže spojené se získáváním vápence a výrobou vápenných produktů, které mají nezastupitelnou úlohu v řadě průmyslových odvětví i každodenním životě, využíváme dlouholetých zkušeností i nejmodernějších technologií a know-how.

Na ochraně životního prostředí se podílíme také prostřednictvím našich dlouhodobých obchodních partnerů. Do sektoru ochrany životního prostředí dodáváme přes 30 procent z celkového objemu naší produkce. 
Naše výrobky přispívají k ochraně životního prostředí
  • Vápenec a vápenné produkty pomáhají těžkému průmyslu dodržovat přísné předpisy ochrany ovzduší a ochrany vody.
  • Vápence pomáhají cementárnám a betonárnám snižovat svou uhlíkovou stopu.
  • Vápenec se používá při odsiřování elektráren, tepláren a spaloven tím, že čistí škodlivé spaliny. 
  • Vápenné produkty pomáhají při sanaci uranových dolů a při sanaci dolů po těžbě uhlí.
  • Vápenné produkty pomáhají v čištění průmyslových a pitných vod.
  • Naše výrobky jsou šetrné k životnímu prostředí. V přírodě jsou vápence a produkty z něj plně biologicky rozložitelné.
  • Zaměstnáváme 200 pracovníků a staráme se také o jejich rodinné příslušníky. Prioritou je pro nás bezpečnost práce, protože mnozí z nich pracují při těžbě vápence s těžkou technikou nebo výbušninami.
Případové studie

Státní podnik Diamo se specializuje na zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud i části uhelného hornictví. Soustředí se zejména na odstraňování kyseliny sírové, která kontaminovala podzemní půdy i vody v okolí Stráže pod Ralskem na Českolipsku.

Na místě byla vybudována neutralizační a dekontaminační stanice, která zpracovává toxické látky ve speciálních reaktorech, kde se roztoky neutralizují a srážejí. Ze vzniklé suspenze se dalším postupem získá nerozpustná sraženina, která se vyváží na odkaliště. Vyčištěná voda se vypouští do řeky Ploučnice.

Od 60. let minulého století byly při chemické těžbě uranu celkově použity čtyři miliony tun kyseliny sírové a dalších chemikálií, které je třeba ekologicky odstranit.

Kromě kyseliny sírové se při těžbě uranu využívaly i další nebezpečné a toxické látky, které kontaminovaly lokalitu. Všechny nebezpečné látky plánuje Diamo odčerpat do roku 2037.

Cemix je významným partnerem podniku Diamo při odstraňování ekologických zátěží po těžbě. Dodává produkt pro výrobu vápenného mléka, které se využívá během procesů při čištění podzemních vod a kalů, vzniklých během hornické a těžební činnosti a následného zpracování získaných nerostných surovin.