Sklo a keramika

Sklo patří k nejrozšířenějším materiálům. Nachází využití ve škále spotřebního zboží, od skleniček a potravinových či nápojových obalů přes televizory, obrazovky počítačů nebo displeje mobilních telefonů, až po výplně oken nebo po izolační materiály v obytných, komerčních i průmyslových budovách.

Pro sklářský sektor je nezbytné, aby vstupní surovina, křemičitý písek, neobsahoval žádné nečistoty. K čištění se používají vápenné produkty, které z křemičitého písku odstraní nežádoucí příměsi, zejména sloučeniny síry.

Kromě křemičitého písku se k výrobě skla používá i soda, potaš (uhličitan draselný) a vápenec. Oxidy vápence vylepšují chemické a fyzikální vlastnosti skla nejen během výroby, ale také u finálního produktu.

Při výrobě zajišťují snížení viskozity taveniny, takže se s tekutým sklem lépe manipuluje. Slouží také jako tvrdidlo, které zajišťuje sklu jeho hustotu a tvrdost.

Vápenec přispívá rovněž ke snižování teploty tavící směsi, což znamená, že je celkový proces výroby skla méně energeticky náročný. Snižuje tím náklady na výrobu a zvyšuje udržitelnost produkce tohoto rozšířeného materiálu. Na výrobu jedné tuny skla se spotřebuje 200 až 350 kilogramů vápence.

Vápno je klíčovou složkou také pro výrobu sklolaminátu a keramiky. 

Cemix je důvěryhodným partnerem pro zákazníky ve sklářském průmyslu, protože garantuje flexibilitu a spolehlivost dodávek vápenných výrobků pro zajištění nepřetržitého provozu sklářských pecí.