LÁZEŇSKá KOLONÁDa V LUHAČOVICÍCH
V novém kabátu z Cemix břízolitu
Rekonstrukce lázeňské kolonády v Luhačovicích je v mnoha ohledech výjimečná. Po nešetrných stavebních úpravách v minulosti řada prvků téměř zanikla. Citlivými zásahy se podařilo zachovat a obnovit původní části zdařilé funkcionalistické stavby od významného českého architekta Oskara Pořísky.

Kolonáda je architektonicky a urbanisticky významným souborem staveb, prohlášeným za kulturní památku České republiky a navrženým na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Luhačovickou kolonádu tvoří tři budovy - Velká kolonáda, Malá kolonáda a hala Vincentka, odkud pochází nejznámější luhačovický pramen stejného jména.

Fasáda v původním barevném provedení

Hala Vincentka v Luhačovicích prošla komplexní rekonstrukcí. Byla provedena rozsáhlá oprava fasády, včetně 100 m2 nových oken ve fasádě a pečlivě restaurováno 12 vitrážových oken.

Ve spolupráci s investorem a Městským úřadem pro památkovou péči byl vybrán Cemix 2799 Břízolit přírodní a probarvený ve dvou odstínech na míru. Fasádě tak byla navrácena původní barva z doby výstavby budov. V souladu s původním návrhem byl použit Břízolit, u kterého se vyškrábalo kamenivo z nanesené omítky, čímž vznikl efektní povrch s prohlubněmi. Nyní fasáda kolonády, haly Vincentka, září tradiční béžovou barvou, stejnou jako před více než 70 lety.