Typy fasádních omítek
Omítky pastovité konzistence jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití
Každá omítka má určité vlastnosti, které ji charakterizují a předurčují její použití. Výběr omítek je dnes široký. Podívejme se, jak se od sebe jednotlivé druhy liší.
Silikon-silikátová omítka

Populární se v dnešní době stávají kombinované silikon-silikátové omítky. Klasickým představitelem takového materiálu je 2729 Tetracem s fotokatalytickým účinkem. Je to omítka vyztužená aramidovými vlákny (to jsou textilie z aramidů, tedy typu polyamidů) a s vyšším podílem aditiv. Výsledkem je materiál se špičkovými vlastnostmi. Tato omítka je díky tomu přirozeně odolná vůči řasám, plísním a znečištění. Vyniká rovněž vysokou paropropustností, vodoodpudivostí a elasticitou. Navíc udržuje stěny suché s minimálním rizikem tvorby trhlin. Je vhodná pro fasády s minerálním a betonovým povrchem nebo pro renovace omítkových systémů. Stavitelé oceňují zejména to, že se snadno nanáší. Je k dispozici v široké škále barev a struktur.  Po takovém materiálu rád sáhne každý, kdo chce, aby fasáda vydržela pohledově i mechanicky stabilní po dlouho dobu.

Přejít na produkt
Minerální omítka

Jednou z prvních omítek, které si představíme, je minerální omítka na bázi cementu a vápenného hydrátu, což z ní činí ekologickou variantu. Jedná se o jednosložkovou šlechtěnou a paropropustnou omítku, kterou je možné použít i ve skladbě zateplovacího systému ETICS. Minerální omítka také dobře snáší teplotní změny a je odolná vůči plísním. Je zajímavá také tím, že s ní lze vytvářet plastické povrchy, například rýhováním.

Prohlédnout si fasádu s 2799 Břízolitem
Silikonová omítka

Silikonová omítka v současné době prakticky nahradila akrylátovou omítku. Vychází cenově podobně, ale má vlastnosti prémiových omítkových materiálů. Silikonová omítka se tak řadí mezi jedny z nejkvalitnějších materiálů pro omítání vnitřních, ale i vnějších stěn. Mezi její hlavní vlastnosti patří pružnost, paropropustnost a vodoodpudivost. Dokonce je velmi odolná vůči zašpinění, což je dnes v některých lokalitách velmi důležité. Silikonová omítka obsahuje akrylátové disperze a silikonové emulze.

Prohlédnout si fasádní silikonovou omítku
Silikátová omítka

Můžeme říct, že silikátová omítka je bližší spíše minerální než silikonové. Jejím hlavním pojivem je vodní sklo. Tato „chemicky postavená“ omítka vyniká vysokou paropropustností, což ji předurčuje pro použití se zateplovacím systémem. Je velice stabilní, a to se týká i pigmentů čili stálosti barvy. Protože má silikátová omítka vyšší pH, je přirozeně více odolná vůči mikroorganismům. Na druhou stranu vyžaduje tato omítka kvalitnější podklad, především z pohledu vlhkosti, jinak hrozí riziko tvorby skvrn. Jedná se o omítku, která je i trochu náročnější na zpracování, a tak vyžaduje šikovné ruce a větší praxi. Silikátové omítky se velmi často používají při sanacích historických objektů, případně také vlhkého zdiva a podobně. Cemix má v nabídce širokou škálu barev a struktur těchto omítek.

Prohlédnout si produkt
Akrylátová omítka

Co se týká ceny, je na tom nejlépe akrylátová omítka. Vyrábí se na bázi akrylátové disperze, křemičitého písku a barevných pigmentů. Je vhodná i do interiéru. Vysoká vodoodpudivost a omyvatelnost patří k jejím největším kladným vlastnostem. Ale protože má horší paropropustnost, není vhodná pro zateplovací systémy. Dnes se používá velmi ojediněle, do výčtu druhů omítek ji však zařadit musíme.

Prohlédnout si produkt