Dláždění chodníku nebo terasy
Chcete vydláždit příjezdovou cestu, chodník nebo terasu?
Pak je třeba zvážit několik věcí. Kudy vede stávající kanalizace, potrubí a inženýrské sítě, které je třeba vzít v úvahu? Je třeba položit pod zem elektrické vedení pro pozdější osvětlení cesty? Kde jsou přechody na jiné povrchy a kam odtéká povrchová voda? Odvodňovací kanálky v nejnižších místech mohou chránit před vznikem kaluží a mokrými botami! Proto je pro dokonalý výsledek nutné dobré plánování.
Postup

Začnete nejprve tím, že zaměříte terén, protože pro odvodnění je nutný sklon 2 %. Následný výkop musí mít stejný sklon jako dlážděná plocha, aby se všude vytvořila stejně silná, pevná a nosná vrstva.

Hloubka výkopu jako vždy záleží na podloží a musí být minimálně 400 mm. Poté zhutněte podklad a vysypte štěrk, který také velmi důkladně zhutněte.

Při výpočtu výkopu je třeba od později plánované výšky odečíst:

  • Cca 300 mm pro vrstvu štěrku, která slouží jako na ochranu proti mrazu a vzlínající vlhkosti. Pro tuto vrstvu použijte hrubozrnný štěrk frakce 8–16 mm, vrstvu štěrku zhutněte
  • Cca 40–50 mm pro vrstvu jemnějšího štěrku frakce 4–8 mm, který slouží jako vrstva pro pokládku dlažby
  • Tloušťku dlažebních kostek, kterými budete dláždit, obvykle to bývá 50-80 mm

Je důležité pracovat přesně, aby na přechodech k jiným povrchům nevznikaly schody.

Obruby, schody, přístupové cesty, květinové záhony

Jak mají být provedeny obruby, schody, přístupové cesty, květinové záhony a napojení na terénní úpravy? V jaké výšce a v jakém směru? Pokud mají být umístěny obrubníky nebo palisády, osazují se obvykle z 1/3 do země. Za tímto účelem se ve výkopové jámě vykopou rýhy, do kterých se umístí betonové palisády. Palisády mohou směřovat vodorovně nebo kopírovat sklon terénu. A jak vysoko nad úrovní okolí by měly svahy končit? V každém případě tak, aby do nich nenarazily otevřené dveře automobilu.

Pokud je to při výkopu nutné, tak se kanalizace, potrubí, odvodňovací žlaby, inženýrské sítě, elektřina atd. připojí, zasypou pískem a zhutní tak, aby potrubí nemohlo být poškozeno velkými kameny. Poté se zemina zhutní vibrační deskou. Nyní je možné nanést štěrk pro čistou vrstvu, tj. protimrazovou ochranu, a rovnoměrně jej rozprostřít. Štěrk se opět zhutní vibrační deskou. Na něj se nanese další vrstva štěrku, tentokrát menší frakce pro pokládku. Ta se srovná pomocí latě tak, aby podklad pro pozdější úroveň dlažby měl přesně 2% sklon. Do štěrkového lože se pak položí požadované dlažební kostky nebo desky.