Nejprve je třeba připomenout, že Cemix 2710, nebo 2711 je materiál vyráběný na minerální bázi, který je vyztužen vlákny, a to jej dělá výborně tvarovatelným a i pružným. Což jsou vlastnosti, které jsou při tvorbě dekorativní omítky potřeba. Navíc je Cemix 2710, nebo 2711 paropropustný, což je zase důležitý atribut pro fungování difúzně otevřené fasády. S pomocí Flexi štuku je možné na fasádě vytvářet určitou dekoraci. Například „hřebenatou“ omítku, kterou můžeme spatřit na budově Centra sociálních služeb Empatie v Českých Budějovicích, nebo třeba na sportovní hale v Modřicích. U posledně jmenované referenci byla fasáda navržena se „zubatým“ profilem omítky s ohledem na sousední historickou budovu. Architekti hledali mezi oběma objekty určité pojítko, kterým se stala tato strukturovaná fasáda.
Při tvorbě dekorativní omítky se nejprve na připravený podklad nanese vrstva Cemix 2710, nebo 2711, aby se následně s pomocí speciálně vyrobené šablony z nerezového plechu vytvaroval do požadovaného tvaru. Velmi záleží na fantazii, kreativitě a schopnostech realizační firmy. Hlavní starostí u „hřebenovitých“ tvarů je pohlídat napojení profilů zubů. Ačkoliv bylo řečeno, že záleží na kreativitě zpracovatele, je nutné respektovat určitá pravidla. Především je důležité u „zubatých“ profilů omítky dodržet maximální výšku zubu, to znamená od jeho úpatí - max. 15 mm. U celoplošného reliéfu (příkladem je budova Základní školy ve Zdicích) může být jeho výška 5 mm. Celý technologický postup musí být prováděn v jedné vrstvě. Cemix 2710 lze modelovat jak šablonami, tak nářadím, například filcováním do hladka, což bývá požadavek při rekonstrukcích historických budov. V těchto případech se často filcuje dvakrát.
Nakonec je třeba vždy realizovat finální fasádní nátěr, který dodá povrchu omítky barevnost, podpoří soudržnost a vylepší odolnost vůči ušpinění. Je důležité, aby byl nátěr pružný a paropropustný. Cemix 2710, nebo 2711 je samozřejmě možné používat i v kombinaci se zateplovacími systémy. To byl i případ zmíněných referencí, u kterých je součástí fasády kontaktní zateplovací systém ETICS. Je opravdu namístě, aby i finální nátěr fungoval a odpovídal skladbě celého fasádního systému. Jestliže máme například difuzně otevřenou skladbu, ve které je izolantem minerální vata, než se aplikuje Cemix 2710, nebo 2711, opatří se finální nátěr je v tomto případě vhodná silikátová barva. Jestliže se ovšem investor rozhodne pro polystyren, na Cemix 2710, nebo 2711 můžeme aplikovat silikátový i silikonový nátěr. K tomuto tématu ještě jedna připomínka. Silikátový nátěr je díky svému složení a použití pouze anorganických pigmentů UV stabilní a vysoce paropropustný. Má však omezenou probarvitelnost do lehkých přírodních odstínů. Pro ostré odstíny pak lze doporučit silikonový nátěr Cemix 2824 vyztužený vlákny se širokou škálou odstínů.
Omítka opatřená fasádním nátěrem je chráněna proti vlhkosti a částečně proti ulpívání prachu. Jednou za 4 až 7 let je však záhodno omýt fasádu tlakovou vodou (tlak max. 60 barů), a je-li povrch mastný, lze použít nepříliš koncentrovaný saponát, který posléze opláchneme čistou vodou. V intervalu 15 let se doporučuje fasádní nátěr opakovat. Může se samozřejmě stát, že během času vzniknou na fasádě zárodky plísní a řas. To záleží na konkrétní lokalitě. V tom případě se povrch fasády ošetří fungicidním postřikem Cemix 2835, který se nechá působit alespoň 3 dny. Následuje oplach čistou vodou a po vyschnutí obnovení fasádního nátěru.
Na závěr je vhodné zmínit, že Cemix 2710, nebo 2711 FLEXI ŠTUK a jeho kreativní ztvárnění je možné využít také u jádrových omítek včetně fasád, kde nemůže být z důvodu památkové ochrany instalován kontaktní zateplovací systém ETICS. Jestliže takové omezení není stanoveno, můžeme i na zateplenou fasádu historické budovy aplikovat Cemix 2710, nebo 2711, se kterým vytvoříme původní zdobení fasády, šambrány, hladký vzhled kolem oken apod. Oko kolemjdoucího nepozná, že fasáda je nově zateplená. Jako příklad uvádíme realizaci nové fasády Městského úřadu Strunkovice nad Blanicí.